Moje oblíbenosti

Zde najdete tipy na (nejen) finanční produkty, se kterými mám dlouhodobou zkušenost a mohu je sama za sebe doporučit.

Něco málo na úvod. Jak možná víte, nejsem finanční poradce. Mám ekonomické vzdělání a osobní finance a investování jsou mým koníčkem. V rámci projektu Máma v balíku Vám předávám moje osobní tipy, protože mě baví učit se nové věci a předávat tyto poznatky dál. Často Vás zajímá, co konkrétně sama za sebe dělám a používám, proto jsem tyto informace začala tady shrnovat.

Pokud využijete některý z produktů odkazem z těchto stránek, dostanu v některých případech od poskytovatele provizi. Vy neplatíte nic navíc. Tyto provize mi umožňují financovat tento projekt a poskytovat Vám další informace zdarma nebo levněji. Považuji to tedy za výhodu pro obě strany a otevřeně to zde uvádím. O tom, které produkty doporučím, rozhoduji jen já sama, nejsem ničí placený influencer :-). K ničemu Vás nepřesvědčuji, konkrétní volba je Vaším rozhodnutím a Vaší zodpovědností.

Za sebe mohu přislíbit, že produkty, které uvádím, mám opravdu osobně vyzkoušené a jsem s nimi dlouhodobě spokojená.  A také jsou v souladu s myšlenkami tohoto projektu. Proto tu například nenajdete žádné nabídky na půjčky a úvěry, nebo pochybné investice s obrovskými výnosy a nulovým rizikem. A že bych takových nabídek měla... Pokud Vás někdo s takovou osloví, moje doporučení je jednoznačné - vezměte rozum do hrsti a utíkejte, co Vám nohy nebo internet stačí...

mSpoření - chytrý nástroj na spoření i pro ty, kteří si myslí, že ušetřit nezvládnou

Účet u mBank mám už přes 10 let. Tenkrát jsem do něj šla, protože byl jako jeden z mála úplně zdarma. Počítala jsem s tím, že to třeba nebude dokonalé, jako jiné placené účty, ale za celou tu dobu jsem nenarazila na nic, co bych postrádala. 

Teď už je účtů zdarma většina. Co ale mBank postupem času vytvořila na spoření, považuju za super nástroj, třeba pro ty, co se neumí úplně ovládnout, dokud vidí na účtě nějaký zůstatek. mSpoření šetří tak nějak za Vás a skoro na tajňačku. Můžete si nastavit, že třeba z každé Vaší transakce půjde 50 korun na spoření. Nebo nějaké procento. Nebo si nastavíte nějaký cíl, kolik chcete naspořit a do kdy a ono to nějak "zaonačí". Super třeba na vytvoření finanční rezervy nebo šetření na Vánoce

Je to fajn i v tom, že mSpoření je v internetovém i mobilním bankovnictví schované, takže zůstatek nevidíte hned na úvodní stránce, ale musíte se k němu proklikat. Takže při běžném užívání ani nevíte, kolik tam máte a pak se vcelku divíte, jako já po nějaké době. 

Aby to fungovalo úplně, je potřeba založit u mBank běžný účet, mSpoření je potom k němu jako doplněk. Je mi jasné, že není úplně jednoduché změnit účet, ale řekla bych, že když je tenhle zdarma, za zkoušku stojí. Můžete ho mít třeba jako druhý rodinný na společné výdaje, nebo naopak jako Váš tajný na Vaše soukromé sny 🙂 Založit jde i na dálku z gauče.

Teď se k němu opět rozeběhla mimořádná akce, kdy k založení účtu získáte odměnu 1000 Kč. Podmínky jsou tentokrát ještě snadnější než minule. Akce je jen pro omezený počet nových zákazníků, takže dlouho neotálejte. Minule byla akce ukončena ještě před termínem pro nečekaně velký zájem. Více informací najdete přímo na stránkách mBank zde. 

Portu - levné a přehledné investování do akcií, i pro úplně začátečníky

Snadný začátek investování jsou podílové fondy. I já jsem tak kdysi začínala. Je to způsob, jak s přiměřeným rizikem zhodnotit úspory a porazit inflaci - na rozdíl od "klasického" spoření přes spořící účty nebo stavební spoření. 

Možná už nějaké máte přímo u své banky. Skoro každá je dnes nabízí. Výnosy z takového investování jsou ale hodně ovlivněné poplatky, které zaplatíte, ač Vám to může připadat nepodstatné. Proto jsem se postupně naučila toto více řešit a objevila tzv. ETF fondy, kde zaplatíte podstatně nižší poplatky než u podílových fondů nabízených bankami. 

V době, kdy jsem hledala to pravé, se na trhu objevilo Portu. Firma jako taková není nováček, už dlouho investování nabízela pod podniky. Potom rozšířili nabídku i pro "běžné smrtelníky". A musím říct, že se mi jejich portál líbí ze všech mých investic snad nejvíc. Je to srozumitelné, milé, optimistické, jednoduché - a levné - poplatek jen 1 % ročně málokde najdete. 

Nepotřebujete umět anglicky, rozumět burze, vybírat ty správné akcie. Udělají to za Vás, vy jen nudně bezpracně bohatnete 🙂  Dobré je, že si také proklepnou Vaše znalosti o investování a podle toho Vás pustí k méně či více rizikovým variantám. Proto doporučuji před založením účtu nastudovat alespoň, co jsou to akcie, dluhopisy - nebo mít po ruce Google a Wikipedii 🙂 Investiční účet u Portu si založíte tady a jde to také z pohodlí z gauče. 

Půjčky Vás k bohatství nedovedou. Ledaže se tou půjčující bankou stanete Vy...

A tohle je zhruba princip investování, které můžete najít pod zkratkou P2P, neboli Peer to Peer neboli známý okřídlený slogan "Lidé půjčují lidem", který u nás používá společnost Zonky. Na Zonky funguji jako investor pátým rokem. Moje zkušenost je vcelku pozitivní, takže uvádím zde jako možnost rozšíření portfolia. 

Samozřejmě záleží na Vaší situaci, cíli, vnímání rizika. Zkrátka investování je Vaše zodpovědnost. Investování přes Zonky funguje tak, že se v jejich systému zaregistrujete a pak již "jen" nabíjíte peněženku a rozhodujete se, komu půjčíte své peníze. Čím vyšší je úrok, tím více vyděláte, ale tím je půjčka také rizikovější. 

Váš výdělek se pohybuje zhruba od 3 do 20 % a půjčujete na 1 až 10 let. Každý měsíc Vám přichází zpět splátka s úrokem, kterou můžete buď vybrat, nebo znovu investovat. V případě nouze je také možno celé půjčky prodat na tzv. sekundárním trhu a získat peníze zpět. 

Zaregistrovat se, nebo získat více informací můžete přímo na stránkách Zonky zde, v sekci Investice.