Pasti, pasti, pastičky aneb Kam se maminkám ztrácí peníze – 2. díl

První díl byl o jídle. Asi zaslouženě. Když se zamyslím nad zájmy malého miminka, pak to bude kromě maminky ze začátku hlavně to plné bříško. Ale děti potřebují i spoustu dalších věcí, až to někdy člověka překvapí. A co teprv peněženku. Ale i tady se dá hodně ušetřit, když víte jak na to. Jdeme na věc.

Kapitola 4 – Kdo víc ví, méně utratí

Život s malým dítětem je skoro jako studovat univerzitu – stále se něco učíte. Co dělat, co nedělat, jak vyřešit ten či onen problém… Pokud máte v začátku malé zkušenosti, snadno Vás výrobci různých dětských potřeb přesvědčí, že se bez té jejich Vaše dítě nemůže prakticky dožít dospělosti. Opak je většinou pravda. Těch opravdu nezbytných věcí není tolik a často stačí úplně základní provedení bez milionu chytrých vychytávek.

Mě v těhotenství velmi pomohl chytrý seznam od kamarádky, která už měla dvouleté dítě. Sepsala ho pro jinou kamarádku a pro velký úspěch jsem byla už několikátou čtenářkou. Myslím, že mi pomohl ušetřit slušné peníze už při pořizování základní výbavičky a zařizování dětského pokoje. Radím Vám totéž – než začnete číst doporučení výrobců, zeptejte se maminek ve Vašem okolí. Kolik nakoupit oblečení, kolik plínek jaké velikosti, co na koupání, krmení, či cestování. A nejde jen o první výbavičku. Já mám děti už trochu větší a stejně můžu říci, že mi obvykle každý dotaz zkušenějším ušetří nějaké peníze.

Řekla bych, že dětské potřeby se dají nakoupit ve velmi omezené variantě v případě, že opravdu nemáte na rozhazování. Je mnoho věcí, bez kterých se prostě obejdete. Sama jsem byla myslím celkem střídmá u prvního dítěte a stejně jsem zjistila, že při druhém to člověk ještě více zjednoduší a mnoha věcí se s klidným srdcem vzdá.

Pak tu jsou věci, bez kterých se sice obejdete, ale zase Vám můžou život s miminkem hodně usnadnit či ušetřit práci a čas. Pak vlastně volíte mezi úsporou peněz nebo úsporou času nebo větším pohodlím. Ideálně tedy s přihlédnutím k momentální finanční situaci. Některé dětské potřeby mají opravdu jepičí život – než je stihnete vylovit ze skříně, už jsou skoro nepotřebné.

Pak jsou věci, kde jde prakticky už jen o luxus. Vychytávky, které vlastně nemají až takovou reálnou využitelnost a značkové výrobky, které jsou drahé prostě proto, že si v ceně platíte i hodnotu oné značky… Pak už záleží, jaké máte priority – jestli chcete vypadat bohatě, nebo být bohatá 😊

Kapitola 5 – Dětské oblečení

To je velká černá díra. Na dětském oblečení se dá „provařit“ nebo také ušetřit slušná částka. Zde je pár tipů, jak zvládnout spíše to druhé:

Tip č. 1 – Minimalismus

Věřte, že vystačíte opravdu s málem. Zvlášť malá miminka oblečení odrůstají extrémně rychle. Uvědomte si, že do roka Vaše dítě vystřídá klidně 5 velikostí. První půlrok prakticky neustále vyřazujete malé a přidáváte větší velikosti. Je tedy pravděpodobné, že některé oblečky ani nestihnete použít a už budou malé.

Další věc je, že perete často. Miminko Vám oblečení znečistí různými způsoby, které tu teď nebudu jmenovat, takže stejně budete klidně obden prát, protože takové prádlo prostě nemůžete nechat v koši déle. Není potřeba mít plné šuplíky oblečení, stejně z nich budou za chvíli hory nevyžehleného prádla a této domácí „dekorace“ se klidně můžete ušetřit.

Tip č. 2 – Jen praktické

Ležící či lezoucí miminko ocení hlavně pohodlí. A vy oceníte, když si nebude hlasitým řevem stěžovat, že ho někde tlačí nějaká roztomilá výšivka. Bavlněná bodýčka se nevysoukávají, bavlněné kalhotky s pružným pasem netlačí. Zapomeňte na džíny, které tlačí nebo omezují v pohybu. Maximálně jedny pro mimořádné příležitosti, když už si nemůžete pomoct.

Totéž platí pro šatičky. Ať jsou sebekrásnější, dokud to mimino nestojí nebo aspoň nesedí, tak prostě nemají ten efekt a jen překáží nebo se Vaší princezně shrnují pod tělíčko. Nebojte, jejich čas přijde. Zjistěte co nejdříve, co Vašemu dítěti a Vám vyhovuje a držte se toho. Nepraktických a rozkošných oblečků dostanete od babiček a tetiček víc než dost 😊

Tip č. 2 – Nakupujte chytře

Miminka do půl roka oblečení prakticky nemají čas poničit. Klidně si pořiďte celý balík od nějaké jiné maminky, bude vypadat jako nové. A není od věci mít pár horších kousků na doma. Jakmile zjistíte, co Vám vyhovuje a zorientujete se ve velikostech, využívejte výprodeje – klidně kupte zimní bundu na příští rok za zlomek ceny. Nebo se domluvte s příbuznými, možná budou rádi za tip, co k Vánocům, svátkům či narozeninám. Buďte rádi za vše, co můžete zdědit od kamarádek či příbuzných.

Tip č. 2 – Vyčkejte se značkami

Půlročnímu mimču je jedno, jestli nosí Zaru nebo Lidl 😊 Důležité je pohodlí, praktičnost, případně zdraví, pokud miminko trpí třeba na ekzémy. Sledujte, které výrobky vypadají dobře i po několika praních, bez ohledu na značku a cenu. Za pár let si dítě začne vybírat, co se mu líbí. Využijte toho, že teď je mu to ještě jedno.

Kapitola 6 – Hračky

Další díra do peněženky. Jak to zvládnout s nadhledem? I tady se na to dá jít od lesa.

S mírou

Ani tady není potřeba přehánět. Ano, děti potřebují hračky pro rozvoj svých dovedností. To bez diskuse. Hrazdička pro malé miminko je nezbytná pro motorický vývoj. Ale nic není potřeba přehánět. Pokoj plný hraček není zárukou spokojeně si hrajícího dítěte. Spíš naopak. Dokazují to psychologické průzkumy i praktické zkušenosti maminek 🙂 Nemusíte se bát, že by Vašemu dítěti ublížilo, že bude mít málo hraček.

Vsaďte na ověřené

Do začátku zmiňovaná hrazdička, jeden mazlíček usínáček, nějaké chrastítko, šustítko, později kousátko. Neznám dítě, co by se nezabavilo s kostkami a stavením komínů. Věci připomínající mobily či ovladače s tlačítky a zvuky. Obrázkové knížky. Pastelky. To je klasika, která vždy zaujme.

Nejlepší hračky už máte doma

Proč pořád něco kupovat. Malé dítě objevuje. Váš dům je už teď plný super zajímavých věcí – lžička, kolíček na prádlo, hrnce a vařečky, talířky a mističky. Dózičky s chrastícím obsahem, lopatka a smetáček. Proč byste museli kupovat vše v dětské verzi – stejně budou nejvíc pyšné, když budou moci pomoct zapnout opravdovou pračku nebo myčku, chytit s vámi skutečný vysavač atd. atd.

Otestujte je předem

Když se blíží Vánoce či narozeniny, vyrazte s dětmi do herničky či ke kamarádce a nechte je vyzkoušet, která hračka je nejvíc baví. Pak máte větší jistotu, že se trefíte.

Hračky za pár kaček

V záplavě dárků od Ježíška často vyhrává ta „nejlevnější blbost“. Doslova. Jsou hračky, které nestojí skoro nic, ale bývají nejoblíbenější. Nafukovací balonky, míčky obecně, bublifuky, samolepky, pastelky, fixy, jojo, křídy, modelína…

Naučte je čekat

Hračky jsou dárek. Dárky patří k Vánocům, narozeninám, svátkům… Není potřeba dítě odměňovat každý den, při každém nákupu. Zkuste vydržet a koupit nové hračky jen na takovéto příležitosti. Pokud se bude déle těšit, bude mít z hračky ve finále větší radost. Navíc je to dobrý krok k finanční gramotnosti – umění odložit potěšení, počkat si na něco, nemít vše hned.

Schovávejte a půjčujte si

Miminka i malé děti zapomínají. Hračky, které omrzí, schovejte a za pár týdnů zase vytáhněte. Takto obměňujte a uvidíte, že dítě lépe zaujmete. Dohodněte se s kamarádkou, že si hračky každý měsíc povyměňujete. Ocení to obě strany. Dobře je to znát třeba u hrazdičky. Pokud se Vám zdá, že miminko nebaví, zavěste tam méně hraček. Je prokázáno, že víc než 3 už je na miminko moc. Pravděpodobně poznáte, že už se okoukaly. Pak je vyměníte za jiné.

Zkuste hračky vyrobit

Zajímavé tipy můžete najít v rámci přístupu Montessori. Nejmenší miminka zaujme černobílá kombinace. Vytiskněte jim černobíle obrázek nějakého zvířátka, či šachovnici a nalepte vedle přebalovacího pultu. Nemusíte nic kupovat. Můžete něco ušít, uháčkovat… Hledejte tipy na Googlu, Pinterestu. Starší děti můžete do výroby zapojit.

Kapitola 7 – Koníčky a zábava

Buďte vybíravá i co se týče zábavy. Kroužky typu plavání pro miminka nejsou nutnost. Pokud si to s miminkem užíváte a vejde se Vám to do rozpočtu, klidně choďte. Ale pokud to Vás nebo miminko extra nebaví, nemusíte tam chodit jen proto, že je to teď in. Zároveň si dobře zjistěte, jaké máte možnosti v případě absence. Počítejte s tím, že zejména v zimním období několik kroužků promarodíte. Máte možnost je vyčerpat dodatečně? Vyčerpat nějakou náhradu? Ptejte se a zjišťujte, případně si rovnou udělejte pauzu v období, kdy jsou nemoci časté.

Zkuste jiné možnosti, najděte si aktivitu nebo kroužek, kterou si opravdu užijete. Porovnejte třeba i cenovou nabídku ve Vašem městě. Když se peněženka tenčí, zkuste nějaké levnější alternativy – jděte na hřiště, projděte se v lese a sbírejte větvičky a kamínky, navštivte se s kamarádkou. Placená zábava nemusí být nutně lepší.

Zaujaly Vás tipy? Další nápady na ušetření najdete i zde. A vše podstatné o penězích pro maminky malých dětí najdete tady.

Finanční manažerka na mateřské, maminka dvou malých divoženek, finanční mentorka a koučka. Miluje nápady jak ovládnout čas, usnadnit si život a vybudovat finanční svobodu investováním. Píše nejen pro ženy. Je autorkou eBooku "Naučte se šetřit", který je zdarma ke stažení zde. Nedávno vznikl také eBook Investujeme (nejen)dětem , který pomáhá začátečníkům začít investovat krok za krokem. Více o Aleně se můžete dozvědět tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.