Co si ujasnit, než se vrhnete na přivýdělek k mateřské?

Po finanční stránce je mateřská dovolená takovou plynulou jízdou z kopce. Někdo by to klidně mohl nazvat výskokem z letadla. Zpočátku Vás trochu přibrzdí padák jménem „mateřská“, který ale nejpozději po půli roce Vašeho miminka praská a vy svištíte volným pádem do tvrdé reality jménem „rodičovský příspěvek“. Kdo si na toto období našetřil nějaký ten finanční polštář, padá alespoň do měkkého…

Výdaje na mateřské mají naopak vzestupnou tendenci. Čím je děťátko větší, tím více toho sní, oblečení více prošoupe a když ještě začne chodit a potřebuje 4x do roka nové botky, pak je Váš maminkovský plat utracen dříve, než Vám ho Úřad práce pošle.

Není tedy divu, že se dříve či později skoro každá maminka začne zajímat o to, jak si svůj rozpočet na mateřské nějak vylepšit. Mnoho z nás motivuje i potřeba nějakého odreagování od každodenního kolotoče přebalování-krmení-úklid-domácnost a také obava z toho, že na téhle „dovolené“ naše mozkové buňky trochu zakrní.

Ač se zdají 3 roky s miminkem dlouhou dobou, ve finále utíkají vcelku rychle a tak není od věci nahradit metodu pokus-omyl něčím promyšlenějším. Sepsala jsem pro Vás proto několik bodů, které stojí za popřemýšlení, než se do něčeho vrhnete. Tady jsou.

Opravdu to chci a potřebuji?

Tahle otázka může být těžší, než se na první pohled zdá. Ale stojí za to si ji ujasnit. Jinak se může stát, že si po mateřské třeba uvědomíte, že jste ji vlastně chtěla strávit jinak.

Proč si tedy potřebujete přivydělat? Jsou tím důvodem vysoké výdaje? Nebo prostě potřebujete na chvilku vypnout a dělat něco jiného než plenky a špinavé prádlo?

Pokud jde o odreagování a potřebu seberealizace nebo udržení si kontaktu s profesí, pokud máte jasno sama za sebe, pak už stačí „jen“ ustát tlak okolí, které „to“ může vidět trochu jinak a najít ten správný způsob, jak si svoje potřeby naplnit. Pokud se z takového „vedlejšáku“ vrací k dítěti spokojená maminka, která má zase dost energie na miminkovské záležitosti a miminko či batole snáší odloučení dobře, pak v tom příběhu vidím samé plusy.

Pokud Vás k přivýdělku „nutí“ problém pokrýt z nižších příjmů Vaše výdaje, nemusí být ještě přivýdělek tím jediným řešením. Než se vrhnete do vylepšování příjmové stránky, zkuste se nejdřív podívat na stranu výdajů. Ona ta rovnice nakonec může vypadat docela jinak. Pokud Vám nedají spát vysoké výdaje, pak je dobré trochu poznat „nepřítele“.

Ve Vašich výdajích Vám udělá jasno detailní rozpočet. Když se Vašemu hospodaření podíváte na kobylku a uvidíte fakta pěkně černé na bílém, můžete být v mnohém překvapena. A pokud máte pocit, že nejde ušetřit, moje a zkušenosti dalších mě stále utvrzují v tom, že to vždycky ještě jde. A nemusí to být hned nepříjemné. Spoustu inspirace k šetření najdete třeba v mém eBooku Naučte se šetřit, který si můžete stáhnout zdarma zde.

Na své výdaje se podívejte v každém případě. Vždy je tady co vylepšovat. A vše co ušetříte, můžete investovat do něčeho, co Vám přinese větší užitek nebo pomůže zajistit svobodnější budoucnost. Stojí to za to také v případě, kdy Vám představa opustit Vaše zlatíčko láme srdce a více než přivýdělku se chcete naplno věnovat Vašemu dítěti.

Když totiž dáte dvouletému dítěti možnost, aby si vybralo mezi značkovým oblečením a přítomností maminky, co myslíte, že si vybere? A stejné to bude s kurzem plavání, výletem do ZOO a dalším. Pro děti do 3 let jste na prvním místě v žebříčku přání VY.

Kdysi jsem četla, že podle psychologického výzkumu si děti do 5 let nepamatují, na jaké dovolené byly. Takže se nemusíte hroutit, že jim jí nemůžete dopřát. Je jim stejně dobře u nafukovacího bazénku na zahradě jako v pětihvězdičkovém hotelu na Olympské riviéře. Hlavně když je tam máma.

Je důležitější ta věc, kterou si kupujete nebo Váš čas strávený s dětmi? Existují jiné alternativy vyřešení Vaší situace?

Jeden můj kamarád, kterého si vážím, řekl, že každé období má svoje. Období na mateřské je často o tom, že kromě dětí nestíháte nic. A jde o to, jestli to vezmete, nebo proti tomu budete bojovat. Za dva roky bude všechno jinak a Vy se na to budete třeba dívat odlišně. Zkuste se zamyslet nad tím, jak to máte. Ne co říká manžel, kamarádka, maminka, ale jak to máte Vy.

Je Vám k pláči pokaždé, když necháváte dítě s babičkou a běžíte na svůj „vedlejšák“? Nebo se těšíte, že si tam vlastně odpočinete a odreagujete se? Vrací se domů maminka, co se zase těší na svoje dítě a užije si s ním zbylý čas? Není dobrá ani špatná odpověď. Pro někoho je ta odpověď a), pro někoho b). A je to tak v pořádku a je dobré si to ujasnit.

Jaké mám časové možnosti?

Mateřská dovolená je velká pohodička se spoustou volného času. No, tak tohle si myslí ty, co ji ještě nezažily a určitá část mužské populace. My, co už děti máme, víme svoje. Častěji to je spíš podle toho vtipu, že je potřeba si vybrat mezi jídlem, sprchou a kávou, protože maminka nemůže mít tohle vše v jeden den😊.

Časové možnosti je dobré promyslet i při výběru přivýdělku. Jiné možnosti samozřejmě máte, pokud máte pro své dítě/děti nějaké hlídání. Ať už je to babička, kamarádka, nebo možnost vystřídat se s partnerem v odpoledních hodinách nebo o víkendech. Ale ani fakt, že hlídání nemáte, neznamená, že jste zcela bez šance. Naopak. Dnešní doba nabízí spoustu možností, o kterých se předchozím generacím ani nesnilo.

Pro maminky na mateřské, které mají možnost pracovat spíše z domova, přináší nové možnosti svět internetu a sociálních sítí. Nabízí spoustu možností přivýdělku, které můžete provádět z domova, v kteroukoliv denní (či noční) hodinu a zároveň oslovit velké množství lidí. Jaké jsou možnosti přivýdělku „online“ a kde získat potřebné dovednosti se dozvíte zde.

Jde mi o chvilkový přivýdělek nebo o něco víc?

Pokud jde jen o dočasné vylepšení rodinného rozpočtu, pak budou Vaše kritéria výběru asi trochu jiná. Co když ale může jít o něco víc? Pokud váháte, jestli návrat do zaměstnání před mateřskou je to pravé pro Vás, pak je období mateřské vlastně velmi užitečné. Dává Vám určitý (i když omezený) čas, něco si tak nějak nanečisto vyzkoušet.

Pokud toužíte nalézt na mateřské vlastní seberealizaci, možnost zabývat se něčím, co Vás baví a těší a nejste si úplně jistá, co by bylo to pravé, věnujte nějaký čas zkoumání svého talentu. Práce vždycky nemusí být jen otravná povinnost, kterou všichni musíme přežít, abychom si vydělali na živobytí. Talent nám může pomoci objevit práci, která je pro nás vlastně hrou, takže už nikdy nebudeme pracovat, ale vlastně si hrát.

Možná máte talent, o kterém Vám všichni tvrdí, že se jím nedá uživit. Není to ale tak jisté. Jisté je to, že pokud Vás něco baví, pak to děláte skvěle a dáváte do toho vše. Tím pádem nabízíte skvělý výrobek nebo službu. A skvělé služby většinou vedou ke spokojeným zákazníkům.

Pokud máte nějaké speciální znalosti nebo dovednosti, díky kterým se na Vás lidé obracejí, případně znáte něco, co není tak obvyklé, ale pro určitou skupinku lidí velmi zajímavé, pak jste třeba objevila svůj obor podnikání, kde můžete nabídnout něco jedinečného. A když z toho nebude hlavní zdroj obživy, i takový trvalý vedlejší příjem není vůbec od věci. Typickým znakem bohatých lidí je to, že mají více zdrojů příjmu. Nejsou závislí jen na jedné výplatě ze zaměstnání.

Pokud tápete, co je to pravé pro Vás, zkuste věnovat chvilku poznáním sama sebe. Osobně se mi velmi osvědčila typologie osobnosti, díky které poznáte, jaká jste a také to, jaké pracovní obory se pro Vás díky Vaší osobnosti hodí. Tyto testy osobnosti včetně všech informací najdete zde.

Dvakrát měř, jednou řež

Než se do něčeho pustíte, zjistěte si o tom co nejvíce. Správné informace Vám mohou ušetřit mnoho času a energie. Pokud uvažujete o konkrétním způsobu přivýdělku, není nic jednoduššího, než si o tom něco „vygooglit“. Zkušenosti ostatních lidí Vám pomohou nahlédnout pod pokličku, takže víte lépe, do čeho jdete a jestli je to pro Vás.

Důležité je zjistit si také požadavky na daný přivýdělek. A myslím tím zejména ty legislativní. Vždy když čtu inzeráty typu „přivýdělek z pohodlí domova, vhodný pro kohokoliv, bez závazků, peníze vypláceny na účet bez nutnosti ŽL“, tak mi na tom něco zavání. Takový příjem bez závazků a živnostenského oprávnění totiž místo penězi navíc zavání spíše pokutou od finančního a jiných úřadů.

Každý příjem totiž musí být zdaněn, a tak k výkonu nějaké výdělečné činnosti potřebujete buď určitou formu pracovní smlouvy (pro přivýdělek na mateřské to nejčastěji bývá Dohoda o provedení práce nebo Dohoda o pracovní činnosti), nebo živnostenský list. Takže ten, kdo Vám nabízí výdělek zcela bez závazků, nemá tak docela pravdu.

Ať už se pustíte do čehokoliv, určitě se vyplatí věnovat pozornost Vašim financím a to nejen těm z přivýdělku. Důležité je správně řídit svoje peníze, umět s nimi rozumně zacházet, aby Vás podržely v horších situacích a pomáhaly vytvářet lepší budoucnost pro Vás i Vaše děti. Když umíte s penězi lépe zacházet, často jich ke splnění stejných cílů potřebujete méně.

Čas na mateřské se dá využít také k osobnímu rozvoji, můžete se učit nové věci. Znalosti jsou totiž něco, co Vám nikdo nevezme a investice do vlastního vzdělávání a růstu je obecně považována za jednu s nejvyšší návratností. Nemusíte na mateřské vydělat balík, ale můžete si zvýšit svoji finanční gramotnost. K tomuto účelu vznikla i kniha „Máma v balíku aneb Co potřebuje každá maminka vědět o penězích.“ Může pomoci i Vám vykročit na cestu k finanční svobodě.

Ať už k vylepšování svojí finanční situace zvolíte jakoukoliv cestu, přeju Vám na ní mnoho úspěchů a také zábavy.

Finanční manažerka na mateřské, maminka dvou malých divoženek, finanční mentorka a koučka. Miluje nápady jak ovládnout čas, usnadnit si život a vybudovat finanční svobodu investováním. Píše nejen pro ženy. Je autorkou eBooku "Naučte se šetřit", který je zdarma ke stažení zde. Nedávno vznikl také eBook Investujeme (nejen)dětem , který pomáhá začátečníkům začít investovat krok za krokem. Více o Aleně se můžete dozvědět tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.