Co teď s tím hajzlpapírem aneb Co nás může o financích naučit krize

 

Nebojte, nebudu se Vám smát, že jste si ho koupili do zásoby. Taky jsem ho koupila. Tak si přiznejme, že ho máme doma zásoby asi všichni… A prý je to i vědecky vysvětleno: Když čelíme nějaké hrozbě, kterou neumíme vyřešit, vyřešíme alespoň svoje základní potřeby, mezi které ten toaleťák prostě patří, že… No a pak tu máme teorii her – můžete si stokrát říkat, že přece není potřeba panikařit, páč toho papíru bude vždycky dost pro všechny. Jo, je to tak. Logické, rozumné, není důvod ztratit klid anglického gentlemana, matematicky vzato nic nehrozí.

Jenže… Jakmile určité procento lidí propadne panice a koupí si větší než malé množství (asi tak na dva roky), tak jsme v p**eli všichni a nezbývá nám než vyrazit taky a pobrat, co zbývá. Jinak nám hrozí, že si do příštího závozu budeme zadek utírat lopuchovým listem a ten, přiznejme si, taky není v březnu či dubnu tak snadno k mání… Takže šup a jsme v té hře o ruličku všichni…

A teď už tedy k jádru pudla. Jednu hru už jsme tu sehráli, ale teď nás čeká ještě větší bitva. Bitva s následky. A protože tento blog má být hlavně o financích, tak se podíváme na pár tipů, jak v téhle hře hrát s našimi penězi…

Využijte zásoby

Je celkem jedno, co jste nakoupili. Ať už to byl ten slavný toaleťák nebo mouka nebo plenky. Pro Vaši peněženku je důležité neplýtvat. Když už to máte doma, tak to použijte. A taky nekupujte další, pokud se Vám doma stále poličky ve spíži prohýbají pod tou tíhou. Potraviny a základní spotřební zboží jsou zkrátka tou položkou ve Vašich výdajích, na které se dá hodně ušetřit, pokud tomu věnujete pozornost. Jak už jsem psala v knížce o šetření, pokud myslíte, že už nemůžete ušetřit, spočítejte si hodnotu Vašeho odpadkového koše.

Sama jsem nejdřív logicky odvodila, že není potřeba panikařit, abych následně zpanikařila také, když se do toho vykupování obchodů pustili všichni… A tak jsem začátkem momentální doby koronavirové trhla jeden osobní rekord, kdy jsem během tří hodin utratila svůj měsíční rozpočet na potraviny a drogerii.

Nicméně teď si ve volných chvílích hlídám data expirace a snažím se z těch zásob vytěžit maximum. Moje výdaje na potraviny výrazně klesly a tak nějak počítám s tím, že některé položky ještě pár týdnů kupovat nebudu. Prostě nezbývá, než přijmout, že teď budeme chodit těmi supermarkety kolem velehor vyskládaného toaletního papíru a zavírat oči před těmi akčními cenami. Protože nějakou dobu bude nabídka zkrátka dost převyšovat poptávku… Takže platí to obyčejné pravidlo, že lepší než nakupovat v akci je nenakupovat vůbec…

Šetříme z nutnosti

Už nějakou dobu tu nabízím různé tipy, jak ušetřit. Mnoho z nich si teď můžeme všichni vyzkoušet. Vlastně nás k tomu okolnosti tak nějak nutí. Asi nebudu sama, kdo teď na mateřské ušetří za benzín, protože není moc kam jezdit. Pak tu máme úsporu za kadeřníka, výhledově vratky kurzovného za dětské kroužky. Jí se to, co se uvaří doma. Místo výletu do zoo je tu procházka do přírody.

Jsou to všechno věci, které jsou k dispozici i normálně. Teď když nás netopýří virus donutil si je vyzkoušet na vlastní kůži, můžeme si provést takovou malou osobní inventuru a zamyslet se, co z toho vlastně můžeme využít i v budoucnu. Můžeme některé drahé rodinné výlety nahradit výšlapem do přírody i potom? Jsou některé kroužky, po kterých se nám vlastně tolik nestýská? Přežijeme i následně bez kadeřníka v pohodě o dva týdny déle? Můžeme si místo kupovaných dětských sušenek upéct něco dobrého doma i nadále? Pro uspořené  peníze se najde i lepší využití…

Můžeme se nad tím vším rozčilovat, nebo z toho něco vytěžit. Osobně mě překvapilo, že nám ani tak nechybí některé dobrůtky, pro které jsme si občas zajely. Nedostatkovým zbožím se nakonec ukázalo lepidlo pro dětské tvoření a bublifuk… No a po týdnu dětským nářků člověk začne zadávat do vyhledávače hesla jako „jak vyrobit směs do bublifuku“ nebo „jak vyrobit domácí modelínu“. Taky jste kreativně objevili nějaké alternativní hry či zábavy zdarma? A není to vlastně super? Člověk si uvědomí, že má vždycky na výběr a když si myslí, že něco už musí nutně koupit, tak se nakonec ukáže, že bez toho ještě pár dnů vydrží.

Bazary zase obživly?

Bazary mám ráda. Vidím v nich samé výhody. Použitelné věci dostanou druhou šanci. Kupující něco získá za dobrou cenu. Prodávající si také vylepší stav peněženky a ještě ho hřeje dobrý pocit, že ten jeho poklad poslouží ještě někomu dalšímu.

Poslední dobou mi ale přišlo, že bazary umírají. Zájem byl malý. Nové věci se daly koupit velmi levně. Ekonomice se dařilo a nezaměstnanost byla rekordně malá. Nikdo neměl příliš potřebu šetřit.

Teď mám pocit, že čas bazarů zase přichází. Sama jsem naši domácnost zbavila položek, v jejichž prodej jsem už ani nedoufala. Asi to bylo i tím, že nebylo kam jít nakoupit a tak všichni seděli doma a – pročítali inzeráty… A osobně cítím, že je to vlastně dobře. Konzumní životní styl neprospívá ani nám, ani planetě.

Akcie ve výprodeji

Pro ty, kdo jsou ve finanční oblastí už více pokročilí a mají nějaké investice, tu mám taky něco. Možná jste si povšimli, že některé Vaše investice jdou takzvaně do kytek. Co teď s tím? Zachránit co se dá a honem s tím doma pod matraci? Raději ne, zejména u dlouhodobých investic je lepší nepanikařit a držet se dlouhodobé strategie.

Sama jsem ještě v lednu zálibně sledovala, jak podílové fondy, kde spořím sobě a dětem, vykazují 20-ti procentní výnos. Na konci března už jsem se dívala jen na 5 procent v těch lepších případech a na záporné hodnoty v těch horších. První reakce byla nutkání ve stylu pračlověka – zachraň, co můžeš a utíkej. Nakonec jsem to tlačítko „Prodat“ nezmáčkla a jsem ráda. Moje investice jsou dlouhodobé. Chci je mít pro své děti, až dospějí a budou potřebovat něco na studia nebo bydlení. Do té doby je velká pravděpodobnost, že se situace srovná a trhy se vzpamatují.

Je dobré si uvědomit ještě jednu věc. Akcie a podobné investice jsou teď de facto ve výprodeji. Jako by na sobě měli cedulku „Akce“ nebo „Totální výprodej“. Pokud máte volné prostředky, můžete teď vlastně nakoupit za nejlepší cenu. A pak čekat, až se trhy zase vzpamatují na svoji historickou úroveň a máte vyděláno… Tak už chápete ten vtip, že bohatí dnes nakupují akcie, zatímco chudí toaletní papír? Nikdo Vám výdělek samozřejmě nezaručí, není výnos bez rizika. Tady je potřeba se zamyslet, co má pravděpodobnost přežít i tuto krizi. Jsou odvětví, která asi přežijí všechno – potraviny, plenky, nebo léky budeme asi potřebovat vždycky…

Další zajímavé uvědomění je o tom, že nám vlastně současná krize ukazuje, zda je naše portfolio vyvážené. Co to znamená v lidštině? Existují různé způsoby, jak uložit peníze a každý se v různé situaci chová jinak. Jeden klesá, druhý roste. Pokud momentálně všechny Vaše investice klesají, pak je něco špatně. Je potřeba do budoucna zvážit, jak to změnit, aby Vás nějaká část podržela nad vodou.

Co má teď cenu zlata? Droždí. Neee 😊 Teď vážně. Cenu zlata má teď třeba… zlato 😊. Skoro všichni, kdo zahlédli, jak jejich akcie letí dolů, se vrhli na zlato. A ti, kteří zlato mají, ho teď zase hodně prodávají, protože jim právě pomáhá kompenzovat ztráty, které sbírají jinde. Drahé kovy mají sice také svoje výkyvy, ale na rozdíl od finančních investic jsou spíše nositelem stability. Co se třeba poučit a místo spořícího účtu nebo akcií našetřit třeba na nějakou tu zlatou cihličku či pamětní minci? Že je to trochu jako z dávných časů? No, tak schválně…

Co ještě v dnešní době roste na hodnotě? Co třeba pozemky, nemovitosti? Kdo má v dnešní době chatu, má malý poklad. Není se vlastně čemu divit. Letní dovolená je značně nejistá a volba mezi přehřátým bytem na sídlišti a opékáním buřtů na vlastní zahrádce je jasná. Takže Vás asi nepřekvapí, že o chaty na prodej je bitka. Takže co, prodat nebo pronajmout?

Pravda je, že momentální situace nemá v historii příliš obdoby. Nikdo vlastně neví, co bude za pár měsíců nebo za rok. Ale je pravda, že v každé krizi vzniká i nejvíce příležitostí. Vše se mění. A rychle. Kdo je schopen reagovat stejně rychle, má náskok. Je to jako s dinosaury. Byli moc velcí a pomalí a tak vyhynuli. Malí savci se přizpůsobili a přežili. Tak Vám přeji, ať také patříte mezi ty přizpůsobivé a Vaše peněženka přežije i tento historický milník a evoluce Vám ji za pár let naplní a rozmnoží pro Vás i Vaše potomky.

A ještě jednu věc můžete pro svoji evoluci udělat. A nejen v krizi, ale prostě teď na mateřské. Vzdělávejte se. Rozvíjejte se a učte se nové věci. Protože investice do Vás samotných je ta nejvýnosnější. Není to školní vzdělání, ale Vaše další sebevzdělávání a získávání zkušeností, které Vám přinese bohatství. Jeden krůček na cestě na Vás čeká třeba zde.

Finanční manažerka na mateřské, maminka dvou malých divoženek, finanční mentorka a koučka. Miluje nápady jak ovládnout čas, usnadnit si život a vybudovat finanční svobodu investováním. Píše nejen pro ženy. Je autorkou eBooku "Naučte se šetřit", který je zdarma ke stažení zde. Nedávno vznikl také eBook Investujeme (nejen)dětem , který pomáhá začátečníkům začít investovat krok za krokem. Více o Aleně se můžete dozvědět tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.