Proč by se ženy měly starat o svoje finance?

Zhruba každé druhé manželství se rozvádí. Více než třetina žen různého věku je svobodná nebo rozvedená. Princ na bílém koni není dobrý finanční plán…

Nechci tady nikoho strašit statistikou. Pravdou ale je, že asi málokdo žije život přesně tak, jak si to kdysi naplánoval. Jak se říká, chceš-li rozesmát Boha, řekni mu svoje plány… Sama si říkám, že kdyby mi před lety nějaká kartářka předpověděla, co všechno zažiju, hodně bych si ťukala na čelo. Ale tak to prostě je, kam se někdy hrabou mexické telenovely… O to víc platí známé heslo – kdo je připraven, není překvapen. A tak není od věci, přichystat se na různé příhody i finančně. Prostě málokdy je to ta dovolená v Jugoslávii a pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty…

A vlastně se Vám v životě ani nemusí přihodit nic mimořádného. I takový „nudný“ běžný život zcela v souladu s oficiální statistikou prostě přináší situace, které Vám dobré řízení Vašich financí hodně usnadní… To, že péče o vlastní finance je důležitá, se řeší leckde a asi to nikoho nepřekvapí. V čem je to ale pro ženy speciální? Mrkneme se na to.

Ona sice statistika nuda je, ale pojďme ještě využít některá fakta z ní, abychom se tak nějak podívaly realitě do očí. To, že se velké procento manželství rozvádí, je asi obecně známá věc. Hádejte, kdo se potom převážně stará o děti. A hádejte, kdo má složitější situaci na trhu práce, když musí skloubit s prací péči o rodinu. A hádejte, kdo má často nižší plat, i když pracuje na stejné nebo srovnatelné pozici. A hádejte, kdo se i přes ty strasti ve finále dožívá v průměru o 6 let více, než jeho protějšek. A hádejte, kdo má v tom vysokém věku zároveň nižší důchod, protože strávil několik let péčí o děti. Hádáte správně. Je to žena.

I když to asi nezní moc pozitivně, cílem není stěžovat si, jak to mají ženy těžké. Fakta jsou fakta, s těmi moc nenaděláme. Otázka zní, co udělat MŮŽEME. A udělat pro sebe můžeme leccos. Už samotné uvědomění si, že JE potřeba něco dělat, je super první krok. Je fajn spoléhat na životního partnera, otázkou ale je, co ženu čeká, když tam jednoho dne z nejrůznějších důvodů najednou nebude…

Ona je tak nějak ta péče o finance už historicky víc vnímaná jako „mužská“ věc. Muž je v tom klasickém modelu ten živitel rodiny. Stejně tak mnoho pozic spojených s penězi je známo spíše v té mužské podobě – bankéř, investor, akcionář, rentiér… V té ženské verzi – bankéřka, investorka, akcionářka… – to tak často neslyšíme, co? Investorku mi dokonce počítač podtrhává jako pravopisnou chybu 😀 Tak to je už vážně na čase s tím něco udělat, co milé dámy? Kdo do toho jde se mnou?

Proč je tedy pro ženy užitečné naučit se zacházet s penězi? Jednak Vám to pomůže lépe ustát ty různé životní situace, které mohou nastat. A i když Vás nic takového nepotká, umět dobře opečovat svoje peníze je dobré ve všech situacích a pro všechny.

Proč to tvrdím? Když umíte dobře hospodařit, více ušetříte. To, co neutratíte, můžete investovat. Peníze, které investujete, budou pracovat pro Vás tak dlouho, jak je necháte. Budou pracovat stále více pro Vaši lepší a svobodnější budoucnost, takže Vy budete muset pracovat stále méně. To jsou jasné rovnice, které platí ať už jste bohatí, nebo se teprve začínáte dostávat z dluhů.

Dalším dílkem do skládačky je to, že ženy mají na hospodaření s penězi velký vliv. Asi nebude překvapením, že české rodiny utratí velkou část příjmů za jídlo a výdaje spojené s bydlením a domácností. A je to ve většině případu žena, která přímo ovlivní třeba to, jestli se v její rodině neplýtvá jídlem. Jestli se jídlo a další spotřební zboží nakupuje výhodně a zachází se s ním šetrně. Nebo třeba to, že se někde doma nesvítí zbytečně a neběží televize, kterou momentálně nikdo nesleduje.

Už asi chápete, co všechno žena může ovlivnit a na rodinné finance to má přímý vliv. A těch příkladů by se našlo mnohem víc. Že jsou to drobnosti? A o tom to je. Cesta k bohatství není v první řadě o tom, vybrat si ten správný finanční produkt, ale o našem každodenním životě.

Pak tu máme jednu skutečnost, kterou budou milovat feministky. A vůbec ty z nás, co mají rády spravedlnost. Tady jeden příklad je. Peníze nezajímá, jestli jste muž či žena, vydělávat Vám budou podle toho, jak s nimi naložíte a ne podle toho, jestli máte kravatu nebo sukni. Spořící účet u jedné banky přináší stejný úrok a je mu jedno, jestli je jeho majitel Novák nebo Nováková. Akcie jedné firmy přinesou stejné dividendy a nezajímá je, jestli je koupil vousatý inženýr nebo dlouhonohá blondýnka. V téhle oblasti zkrátka panuje (na rozdíl třeba od těch platů) naprostá rovnoprávnost.

Další a pro mě osobně asi tou nejlákavější výhodou toho, když umíme zacházet s penězi, je svoboda a nezávislost. Jen si to představte. Když se tím správným zacházením s penězi stanete „mámou v balíku“ 😊, tak máte zcela jinou svobodu rozhodování. Už si v obchodě nevybíráte primárně podle ceny, ale podle jiných kritérií. Při výběru dovolené už nezadáváte cenové rozpětí, ale řešíte, jak se Vám líbí hotel, jeho služby a možnosti v okolí. A také třeba i to, že jednoho dne už nepůjdete do té práce, kde Vás štve šéf a frustrují procesy, protože už budete mít na výběr, že tam prostě nemusíte. Nebudete závislá na jednom příjmu ze zaměstnání.

Čas. Magické slůvko. Pro maminku na mateřské má často cenu zlata. Taky není úplně pravda to, že čas si za peníze nekoupíte. Trochu času se dá koupit. Když máte dost peněz, můžete si nakoupit nějaké chytré spotřebiče, které udělají nějakou práci v domácnosti za Vás. Myčka, sušička, robotický vysavač a jiní kamarádi k nezaplacení. Nebo si můžete zaplatit někoho, kdo Vám pomůže – ať už je to s úklidem nebo hlídáním dětí. A mimo jiné – když budete pracovat na své finanční nezávislosti, nebudete časem muset strávit 8 hodin denně v zaměstnání. Budete mít na výběr. Už třeba jen v tom, že si budete moci vybrat zkrácený úvazek, protože pro Vás bude nižší příjem dostačující a zbylý čas věnujete svým dětem. Nebo se budete moci věnovat tomu, co Vás baví a to, kolik Vám to přinese, nebude na prvním místě.

Tak super, ne? Výhody jsou jasné, takže jdeme spořit a investovat, co? Ne? Pročpak? No, asi nás něco brzdí. Nějaké překážky. A taky strachy… Tak se jim jdeme podívat na zoubek.

Problém #1 – Nemám na to čas

Neznám maminku s malým dítětem nebo dětmi, která by říkala, že má spoustu času a hrozně se nudí. S časem bojujeme všichni. I já se v tom pořád učím chodit. Ale už začínám akceptovat, že ono je to s tím časem trochu jinak. Čas nemá nikdo. To zaprvé. Ono prakticky čas nelze mít, že? Nejde ho vlastnit. Teda pokud nejste Bůh nebo Vesmír, Albert Einstein s teorií relativity nebo tak něco, co já vím…. Ale na druhou stranu ho máme všichni stejně. Všichni dostáváme každý den k využití 24 hodin a je jen na nás, jak s nimi naložíme. Je to o tom, jak si to umíme naplánovat, jak umíme naložit s překážkami, jaké aktivity si vybereme, jak umíme bojovat s vlastní prokrastinací, strachy nebo nechutí se do něčeho pustit. S takovými bloky vám může pomoci třeba koučink.

V případě peněz (i jiných záležitostí) je to prostě o tom, že ten čas nikdo z nás nemá, ale musíme si ho na řízení peněz vytvořit. A vytvoříme si ho v případě, když budeme chtít. O tom to je. Čas si uděláme na to, na co chceme. Takže jak zařídit, abychom si ho chtěli udělat i na naše finance? No musí to pro nás být lákavé. A asi neznám nikoho, kdo by si řekl – No dneska mám teda děsnou chuť si udělat rozpočet :D. Všichni to pořád čteme, jak je důležité řešit svoje peníze, mít rezervu, zabezpečit se na stáří, spořit dětem… Všechno to zní rozumně, důležitě, asi s tím všichni budeme souhlasit, ale…. Nevyvolává to v nás tu chuť se do toho pustit…

Jen si to srovnejte. Když máte na výběr mezi a) zavolám kamarádce a vezmeme děti na zmrzlinu a b) budu se věnovat své finanční budoucnosti. Pod a) si představíme tu pohodu, až sedneme do nějaké prima kavárničky, obejmeme svoje možná první kafe ten den a budeme sledovat, jak děti lízají zmrzku nebo si hrají v nějakém dětském koutku a my si s kámoškou pěkně popovídáme a hned máme lepší náladu. Kdežto za b) – co si pod tím jako máme představit? A právě o tom to je. Abychom měli chuť se věnovat penězům, musíme si pod tím umět představit ty emoce, to krásné, co nám to může přinést. Jinak se šance, že si na to uděláme čas, blíží nule.

Jak to udělat? Zkrátka si ujasnit, co je to naše proč. Proč bych to měla dělat? Co mi to přinese? Co je na tom tak super, že si na to ten čas prostě najdu? Pro někoho je to ta svoboda. Představte si, jak se Vám bude žít, když nebudete mít strach, jak vyjdete s penězi do dalšího měsíce. Ta představa, že si budu moci dopřát ty věci, o kterých zatím jenom sním. Pro někoho to může být nezávislost – nemuset zůstávat s nevyhovujícím partnerem jen kvůli finančním důvodům. Nemuset zůstat v zaměstnání, které Vás ubíjí, jen proto, že je dobře placené.

Někomu se ten důvod ukáže, až když přijde do cesty nějaký velký problém. Může to být třeba nemoc. Člověk najednou zjistí, že když ho zastaví nemoc, najednou je všechno jinak. Místo výplaty nízká nemocenská. Rezerva žádná nebo malá a dlouho nevystačí. Vyhlídky mizerné. Pro někoho je až taková lekce impulsem, že nic netrvá věčně a je potřeba být připraven a myslet víc na svoje zítřky. Když se najde důvod, najde se i čas. Tak schválně, jaký je Váš důvod? Pokud si nejste jistá, nebo třeba víte, ale pokulhává ta cesta k cíli, možná potřebujete nějakého parťáka. Může jím být třeba kouč, který umí s různými bloky pracovat a metodicky vás vést. Jedním z nich jsem i já :-). 

Pokud nenajdete jediný důvod, proč byste chtěla zlepšit svoji finanční situaci, tak už ani dál nečtěte a věnujte čas jiným věcem, co Vám zní lákavěji.

Problém #2 – Nerozumím tomu

Akcie, obligace, opce, deriváty… Člověk ani neví, jestli to není nadávka. Pro toho, kdo se v tom neorientuje, je to pěkně odrazující. Investování vyvolává ve spoustě z nás představu obchodníka na burze, který sedí s rozcuchanými vlasy a povolenou kravatou před dvěma a více monitory, na kterých se míhají nesrozumitelné grafy, čísla a celý zpocený řve do telefonu „prodávej, prodávej“ nebo „kupuj, kupuj“. Prostě je potřeba roky sledovat trhy, firmy a vybrat tu správnou akcii, kterou koupit, pak bedlivě každý den hlídat ten pravý moment, kdy jí prodat, protože rozhodují minuty… A pak to jeden den prošvihnem a přijdem o všechno… Takže to radši necháme chlapům, ne?

Tak zaprvé opustíme představy o investování z amerických filmů a vezmeme to s klidem… Ono to takhle vůbec není. Investování vůbec nemusí být časově náročná aktivita, kde toho musíme spoustu vědět a pořád něco zjišťovat. Někdy to může být spíš nuda, že už to máme poskládané a jen sledujeme, jak nám ty penízky rostou 😊. Než se k tomu dopracujeme, tak je potřeba se něco naučit. Netvrdím, že ne. Ale je to jako se vším. Každý jednou začínal od nuly a jde o to jen začít a krok za krokem se učit.

Jako hezké přirovnání mě napadá autoškola. Není to tak dávno, co řízení aut bylo hlavně mužská záležitost. Však pojem „ženská za volantem“ vyvolává v mnoha lidech nepříjemné mrazení ještě dnes. Vzhledem k tomu, že mám řidičák i já, tak to dost chápu… Ale prostě vše se vyvíjí. Dnes má spousta žen řidičák. A všechny jsme začínaly na trenažeru v autoškole, kde se instruktor musel následně párkrát nadechnout, než se odhodlal, že s námi do toho opravdového auta sedne. No a dnes řídíme. Někdo hůř, někdo líp, ale má to nějaký vývoj. A s penězi to bude stejné.

Nejdřív nevíte nic, ale když se tomu budete věnovat, postupně se to naučíte a za pár let to bude jako dětská skládačka, kterou dáte levou zadní s jedním okem zavázaným a mobilem u ucha. Finanční gramotnost je zkrátka taky proces, který začíná od nuly, má nějaký vývoj a výsledek je na nás. Takže prostě začněte. Čtěte si o tom články, knihy… Ptejte se známých, co tomu rozumí. Zkoušejte to v malém rozsahu, krok za krokem. A postupně někam dojdete.

Problém #3 – Nemám peníze

Tak to chápu. Jedna moje známá manažerka dokonce nazývá rodičovský příspěvek chybou v zaokrouhlování😊. Prostě děti něco stojí a období mateřské je doba, kdy rodina žije z jednoho příjmu. To jsou fakta. Co s tím? No je to trochu podobné jako s tím časem. Když to nemám, tak si to musím vytvořit.

Podle mě nejdůležitější je naučit se s penězi pracovat. Je to to krásné umění vyjít s tím, co mám. A uvědomte si, že je jedno, kolik to je. Schválně si zkuste zapátrat, jak jsou na tom teď sportovci, co před deseti lety vydělávali miliony za každý odehraný zápas. Asi zjistíte, že mnoho z nich si teď už vůbec nežije v luxusu a vykonávají nějaké „normální“ profese prostě proto, aby se uživili. Kam se poděly ty miliony?

To, že vydělávám velké peníze, neznamená, že je umím i spravovat. Proto se mi moc líbí pořekadlo, že ten, kdo neumí hospodařit s dvaceti tisíci, nebude umět hospodařit ani s dvaceti miliony. Na nějaké částce se to prostě musíte naučit. A čím víc potom budete vydělávat, tím víc budete umět penízky rozmnožovat.

Takže prostě začněte tam, kde jste. Začněte tím, že si budete posílat měsíčně stovku na spořící účet. Až po mateřské začnete zase vydělávat, už to budete mít nastavené a budete jen zvyšovat. Učte se, jak tu stovku každý měsíc ušetřit. Učte se kreativnímu vymýšlení, jak si dopřát to, co chcete, za méně peněz. Čím více ušetříte, tím více můžete investovat. Spoustu tipů, jak chytře ušetřit, najdete zdarma třeba tady.

Další zajímavá myšlenka je o tom, že pro investování je vlastně ideální nemít peníze 😊 Co to melu? Ne, neměla jsem dnes ani skleničku, čestný pionýrský. Myšlenka je o tom, že nejdřív se hledá investice a pak se na ni hledají peníze. Je to vlastně moc dobrá myšlenka, protože jedno důležité pravidlo investování zní: Neinvestuj do ničeho, čemu nerozumíš. Takže nejdřív zjišťuj, uč se, vybírej. A až to objevíš, hledej na to peníze. Nebo se ti mezitím už nějaké na tom spořícím účtu nashromáždily, že?

Prostě dobrý postup je, že si zjistím, do čeho budu investovat. Kdo jsem? Jaké chci podstoupit riziko? Co si od investice slibuju? A pak čteme, zjišťujeme a pak jsme chytřejší, tak to můžeme zkusit. Pro ty, kdo na tuhle cestu chtějí vykročit a naučit se něco užitečného pro sebe a své děti, jsem napsala eBook Investujeme (nejen) dětem.

V čem je tenhle postup ještě fajn? Když už se tomu věnujeme, zjišťujeme, hledáme a pak najdeme, tak máme super pocit. Našli jsme, líbí se nám to, je to pro nás, objevili jsme to. Pak je tam i velká chuť se do toho pustit, a ty peníze najít. Ušetřit pár korun a zkusit je poslat do toho fondu, o kterém jsme četly a dává nám to smysl. A navíc už máme nastudováno, jak to přesně udělat. A máme chuť to vyzkoušet, jestli to vážně funguje, jak jsme o tom četly. A máme tam tu motivaci, to proč, jsou tam ty emoce a sny. A když se chce, všechno jde😊

Tak Vám přeji, ať najdete svoje proč, svoje krásné cíle a budu ráda, když pro Vás některý z dalších článků bude třeba tou další lekcí z finanční autoškoly 😊

Finanční manažerka na mateřské, maminka dvou malých divoženek, finanční mentorka a koučka. Miluje nápady jak ovládnout čas, usnadnit si život a vybudovat finanční svobodu investováním. Píše nejen pro ženy. Je autorkou eBooku "Naučte se šetřit", který je zdarma ke stažení zde. Nedávno vznikl také eBook Investujeme (nejen)dětem , který pomáhá začátečníkům začít investovat krok za krokem. Více o Aleně se můžete dozvědět tady.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.