Původně jsem chtěla napsat úplně jiný článek… Ale prostě nemůžu odolat. Co za tím vězí? Vše tak nějak vyplynulo z minikurzu o rozpočtu, který jsem o prázdninách spustila. Ve facebookové skupince k tomuto kurzu se teď začátkem září spustila docela zajímavá diskuse a z ní vyplynulo hned několik témat, která mi přijdou z oblasti financí hodně klíčová. No a kdy jindy bych Vám je asi tak mohla nasdílet, když jsou prostě aktuální tady a teď. Tak jdeme na to.
Září bývá v oblasti financí docela náročné období. I mě první nástřel zářijového rozpočtu dost vyděsil. Aby ne. Nevím, jestli je to tím, že jsem taky Alena, ale mám tam schodek jako Schillerová… Zkrátka peněženka už tak vyhublá po dovolené, prázdninových výletech, o těch mnoha porcích malé točené ani nemluvě…
A teď se nám na potvoru ještě zkazí počasí a děti, kterým předtím noha nenápadné povyrůstala v sandálech, se najednou nevejdou do bot. Místo kraťasů vytáhnete dlouhé kalhoty a ejhle, jsou z nich tříčtvrťáky. A doma se nám to za špatného počasí nudí, takže v rámci udržení psychického zdraví je potřeba to vzít aspoň na nějaký ten kroužek, ať ten prcek rozbije nebo pomaluje něco taky mimo domov, že… A pokud těch mrňousů máte více, tak se to zkrátka násobí. Zatímco rodičák je pořád jen jeden…
No zkrátka v září to začíná být o chlup složitější. Co teď s tím? Neodpustím si první poznámku, protože to prostě považuju za jednu z nejdůležitějších věcí pro všechny, co to s vylepšením svých financí myslí vážně. Ten rozpočet je strašně důležitý. Bez něj se snažíte o zlepšení tak nějak naslepo. A ví to i velké firmy, co si na to kupují drahé účetní programy a k nim spoustu controllerů, kteří se v nich snaží vyznat. Pokud máte jasná čísla, pak na jejich základě můžete vymyslet jasné akce a dobrat se výsledků, které chcete. Pokud je nemáte, tak je to přibližně naopak…
Doporučuju tedy rozpočet dělat. Pokud Vám to nejde, máte k tomu vrozený odpor nebo to nějak nestíháte, pak by Vám mohl pomoci formát a systém, který jsem vytvořila a je právě pro maminky, co na to nemají moc času (jako já😊). Nebo ty, co potřebují trochu pomoci se začátkem nebo se o tom prostě pobavit s ostatními maminkami, které řeší něco podobného. Více info o tom celém najdete zde.
Rozpočet Vám prostě umožní to všechno vidět černé na bílém a velmi často slyším, že je to teda velké překvápko, i když si člověk myslel, že to tak nějak přibližně v hlavě má… A když na Vás potom ten mínus bliká, pak to berte jako systém včasného varování, kdy Vám to červené světýlko říká, že je potřeba něco udělat.
A to je další důležitá věc, kterou je dobré se vyzbrojit a to je – aktivní přístup. Sice je fajn si stěžovat, jak je to těžké a jak je ten rodičák malý, ale to nám moc nepomůže. Mnohem lepší je tu energii věnovat do přemýšlení, co s tím. A hned se vrhneme na pár řešení, které jsem i já ve svém případě využila.
Protože škrtání výdajů vždycky trochu bolí, zkouším to nejdřív na té druhé straně barikády, zda by nešly nějak vylepšit příjmy. Jedna z akcí, kterou obvykle dělám, je zamyslet se, zda nemůžu získat nějaké peníze navíc. První odpovědí mi obvykle bývají bazary. Myslím, že většina z nás, co má doma malé děti, tak má různě po skříních a skříňkách či půdách spoustu věcí, které už nepoužívá. Tak není od věci je občas probrat a poslat dál, aby ještě posloužili jinde a Vám může výtěžek vylepšit rozpočet. Pokud Vám jde některé z dětí nově do školky, pak na to třeba konečně najdete čas.
Krom toho si vyčistíte svůj domov, což je taky fajn. Nedávno jsem narazila na myšlenku, ve které jsem se trochu našla. Pokud jste si domů nakoupili tolik věcí, že si teď ještě musíte neustále kupovat další a další úložné prostory, boxy a krabice, pak je něco špatně. Ano, směřuju k minimalismu. Protože i tohle souvisí s penězi. Pokud doma skladujete nepotřebné věci, ubírá Vám to prostor a to musíte řešit. A často s tím máte další výdaje. Navíc se o ty věci musíte starat. Všelijak překáží, musíte je různě přeskládávat a podobně. A to Vás zase stojí čas a energii a to někdy na mateřské mrzí ještě víc. Prostě čas jsou taky peníze a Vaši energii můžete využít jinde a lépe. Tohle téma Vám sice zářijový rozpočet nezachrání, ale myslím, že dlouhodoběji stojí za zamyšlení.
A už jen poslední tip. I při vyklízení a prodávání nepotřebného doporučuji využít ono známé Paretovo pravidlo, kdy 20 % činností přináší 80 % výsledků. Čili začněte od největšího, takže ty největší a nejdražší položky nejdříve. Mám-li být ještě konkrétnější, pak třeba oblečení bych neřešila, snad jen ty dražší kousky. To ostatní bych spíš s dobrým pocitem věnovala známým nebo na charitu.
Ještě tu mám dva tipy, jak získat peníze navíc do napjatého rozpočtu. Asi pro Vás nebudou úplně novinkou, ale možná Vás v téhle souvislosti ještě nenapadly. První jsou příspěvky všeho druhu. Zajímali jste se někdy, co všechno můžete získat? Mě v souvislosti s velkým výdajem na kroužky dětí hned napadlo ověřit, na co všechno můžu získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Z minulosti vím, že se přispívá na plavání s miminky a batolátky, moje pojišťovna přispívá také na sportovní aktivity, kterými může být i zdravotní cvičení s miminky.
Sama jsem rychle projela webovky, abych zjistila, co momentálně můžu čerpat a rozsah mě celkem překvapil. Asi největším překvápkem pro mě byl příspěvek na ochrannou přilbu, což by mě ani ve snu nenapadlo. A přitom právě helma na kolo pro mladší dceru v mém zářijovém rozpočtu je. Takže za mě trefa do černého a přestože se nabídky pojišťoven liší, doporučuji si to prověřit a využít.
Druhý tip je spíše jednorázový. Není to nic systematického, spíš takové řešení pro případ nouze, ale i to se může v někdy v napjatých situacích hodit. V cizojazyčných zdrojích jsem to našla pod celkem vtipným sloganem „peníze zdarma“. Jo. I to se stává. Existují možnosti, jak získat jednorázově nějaký finanční obnos za to, že něco uděláte – někde se zaregistrujete apod. I v západním světě se setkáte s finančními tipy o tom, které banky zrovna nabízejí bonus za to, že si u nich otevřete účet. Ano, i takhle se dají získat peníze navíc.
Přestože je to už trochu zvláštní způsob, uvádím to tu z dobrého důvodu. Touto cestou můžete totiž získat finanční nástroj, který může hodně pomoci do budoucna. Můžete tedy využít akční nabídku a získat nějakou částku (obvykle řekněme 500 nebo 1000) za to, že si otevřete někde účet. K čemu to, když už účet v bance přece máte? No může to být dobrý psychologický trik, pokud máte problémy odkládat peníze stranou a běžně utratíte vše, co máte (další tipy k šetření najdete zde). Pak si na separátním účtu můžete nějaké peníze schovávat vlastně sami před sebou :D.
Ono i šetření je o psychologii. Velmi často jsou naše podvědomé reakce silnější než my a pak není od věci najít způsob, jak to ošidit. Je to stejné, jako když před Vás někdo položí misku s brambůrky, nebo načatou tabulku čokolády. Pokud máte problém odolat nezdravostem jako já, pak s největší pravděpodobností skončí miska prázdná a z čokolády zbude jen staniol. A pokud máte stejnou reakci na nákupy věcí, po kterých toužíte a každou chvíli máte pocit, že tuhle akční nabídku si prostě nemůžete nechat ujít, pak i Váš bankovní účet bude na konci měsíce podobně vybílený jako ten obal od čokolády…
Pokud ovšem máte účet navíc, v jiné bance, kde na něj hned nevidíte, pak můžete využít krásné pravidlo „Zaplať nejdřív sám sobě“. A už máte nakročeno k jednomu skvělému návyku s Vašimi penězi. Protože takto si můžete postupně ukládat stranou peníze ať už na rezervu nebo na investování.
Ještě tu můžu uvést i konkrétní příklad. Týká se nástroje, který sama už dlouho využívám, takže se nebojím tu být konkrétnější. Takže jak by to mohlo vypadat. Jednou z bank, která prakticky neustále nabízí tyto „peníze zdarma“ je mBank, kterou už léta využívám. Za zřízení účtu můžete obvykle získat odměnu 1000 – 2000,-. Je k tomu samozřejmě potřeba splnit nějaké podmínky, které si liší podle akce. Jaké to momentálně jsou, se dočtete přímo na stránkách banky zde. Takže můžete mít vylepšení do zářijového rozpočtu. A dál máte účet, kde neplatíte nic za vedení ani platby. Klasicky ovládaný přes internetové bankovnictví nebo mobil. To už je v dnešní době většinou standard…
Co mám na této bance nejraději, je spořící účet, který můžete využít třeba na uložení finanční rezervy, což je další nezbytnost. Věřím, že po první vlně koronavirového šílenství o tom už nikdo extra nepochybuje. A asi tím nejšikovnějším v téhle sestavě je takzvané mSpoření, které se dá nastavit šikovně tak, že si z každého Vašeho utrácení nenápadně sebere svůj podíl a nepozorovaně ho přesune na další (i v internetovém bankovnictví) dobře schovaný účet a Vás třeba časem překvapí, kolik se tam nashromáždilo.
Mě to přijde jako hodně dobrý pomocník pro ty, kteří to spoření prostě sami nějak pořád nemůžou vybojovat. A dají se tam nastavit i konkrétní věci, na které si potřebujete naspořit a systém Vám pomáhá dosáhnout cíle. Takže něco jako taková virtuální prasátka, do kterých si po kouskách házíte drobné a šetříte třeba na vysněnou dovolenou nebo auto.
To by bylo k té stránce příjmů v rozpočtu. Další dobrý postup, který mi při zářijovém rozpočtování přišel na mysl se týká vyšších jednorázových výdajů. V mém případě to byly zmiňované dětské kroužky. Osobně se na takovéto výdaje připravuji dopředu. Řekla bych, že málokdo, zejména při mateřské dovolené, je schopen vytáhnout několik tisícovek navíc ze dne na den. Ale mnoho větších výdajů není žádné překvapení. Všichni víme, kdy nastanou a v jaké zhruba výši. Takže je lepší s nimi počítat už dříve a v předcházejících měsících si na ně v jednotlivých rozpočtech už pamatovat a odkládat nějakou část stranou. Představte si sami, že asi snáz vymyslíte, jak odložit 4 měsíce po sobě pětistovku, než vytáhnout daný měsíc najednou dva tisíce.
Kdo tohle zatím nedělá, pro toho mám dobrou zprávu. Teď je vlastně ideální čas se to naučit, protože na nás v dálce číhá další hrozba tohoto typu a to jsou – Vánoce… Jo. Za 4 měsíce tu jsou a taky nás budou stát balík. Zatím se o nich ještě otevřeně nemluví, ale nějak cítím v kostech, že supermarkety ty stromečky a vánoční kolekce brzo vytáhnou… Back to school je mrtev, takže je potřeba vytáhnout další šikovné marketingové nástroje na otevření našich peněženek…
Takže jednou z akcí, kterou můžete udělat, je zamyslet se nad svojí obvyklou útratou za vánoční dárky a vydělit ji 4. A každý měsíc vymýšlet plány, jak si tuhle částku odložit stranou na prosinec. Prostě jak říká jeden z mých oblíbených zahraničních autorů z oblasti finanční gramotnosti, Dave Ramsey: „Vánoce nejsou nepředvídatelný stav nouze. Přicházejí celkem pravidelně každý prosinec. Je rozumné se na ně připravit – i finančně.“
Tak a citátem asi tak nějak pro dnešek končíme. Pokud Vás tipy zaujaly, pak mě velmi těší a další vás čekají zdarma také na Instagramu, kde se hodně věnuji tématu investování, které se v dnešní době rozhodně hodí. Pro začátečníky a mírně pokročilé mám i eBook, kde se srozumitelnou formou dozvíte vše potřebné o akciích, zlatu, bitcoinech a dalších typech investic – a provede vás krok za krokem k vaší první či další a výhodnější. O eBooku se dočtete více zde.
Další tipy, jak můžete vylepšit svoje výdaje na mateřské nejen v září můžete najít i v předchozím článku zde.
Krásný den i celé září, ideálně bez mínusu v rozpočtu, přeje Alena.